Łagiewniki

Łagiewniki – osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) w północnej części Łodzi, w dzielnicy Bałuty, zamieszkiwane przez 1681 osób[1]. Do 1946 roku miejscowość była siedzibą gminy Łagiewniki. Osiedle Łagiewniki położone są w peryferyjnej części miasta; od północy graniczy z gminą Zgierz, a na północnym zachodzie – z miastem Zgierz.
Osiedle obejmuje głównie dawne podłódzkie wsie, obecnie osiedla, m.in.: Łagiewniki i Nowe Moskule.
Zdecydowaną większość terenu osiedla zajmuje największy łódzki obszar leśny – Las Łagiewnicki. Pozostały teren to obszar dawnych podłódzkich wsi, obecnie osiedli, spośród których największym są Łagiewniki Małe. Na terenie osiedla, w pobliżu zabudowań znajdują się niewielkie obszary pól i łąk. Przez teren osiedla przepływa kilka cieków wodnych, spośród których największym jest rzeka Bzura.
Na terenie osiedla znajdują się zabytki pochodzące z czasów sprzed wcielenia tego obszaru w skład Łodzi. Najcenniejszym jest kościół i klasztor Franciszkanów przy ul. Okólnej, ale także dwie kapliczki św. Rocha i św. Antoniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>