33. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa” odbędzie się w Łodzi w dniach 23-26 maja 2012 roku. Organizowany jest przez Bałucki Ośrodek Kultury przy współpracy Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej.

To najstarsza tego typu impreza w Polsce, uważana jest za jeden z najważniejszych przeglądów teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Od kilku lat odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 roku patronat objęli także, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi.

„Dziatwa” jest projektem edukacyjnym adresowanym do nauczycieli, instruktorów teatralnych, ludzi zajmujących się problemami teatru dziecięcego, a także do dzieci – uczestników zespołów teatralnych i wszystkich łódzkich widzów.

Do Łodzi przyjedzie piętnaście najlepszych w kraju zespołów teatralnych oraz wielu znakomitych gości. Podstawowe elementy projektu dotyczą przeglądu przedstawień. Po raz pierwszy „Dziatwa” nie będzie konkursem. Pozbawiona elementów rywalizacji stanie się punktem wyjścia do dyskusji i refleksji na temat teatru dziecięcego, jego roli w życiu społecznym. Będziemy rozmawiać o kształcie i kierunkach rozwoju tego teatru.

Podejmiemy próbę doskonalenia warsztatu teatralnego osób prowadzących dziecięce i młodzieżowe zespoły, ale przede wszystkim wiele uwagi poświęcimy dzieciom, kształtując w nich, poprzez teatr postawę „otwartego umysłu”.

Podczas „Dziatwy” odbędą się dwa warsztaty dla nauczycieli i instruktorów. Pierwszy z nich „Przestrzeń  w teatrze” poprowadzi znany polski reżyser Piotr. Drugi – Leszek Bzdyl, tancerz i choreograf, a tematem będzie ruch w teatrze. Podczas przeglądu odbędą się także warsztaty dla dzieci i młodzieży: „Alfabety Sceny: „Ciało – Głos – Rytm”.  Uczestnicy spotkania będą się koncentrować na pracy z ciałem, głosem i rytmem, a przede wszystkim na poszukiwaniu możliwości używania wszystkich tych środków jednocześnie. Zajęcia poprowadzą aktorzy Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea”.

Ponadto, w miasteczku festiwalowym w Grotnikach odbędzie się wielkie budowanie – materiałem będą drewniane klocki MuBaBao, z których powstaną oryginalne, niezwykłe konstrukcje. Tą propozycją chcemy zaakcentować wagę procesu wspólnego tworzenia. Prowadzenie: Michał Malinowski – dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

„Dziatwa” znaczy także swoją obecność w mieście poprzez realizację akcji happeningowej – „Dziatwolandia”. Będzie to wielkie plenerowe wydarzenie na ulicy Piotrkowskiej (między pasażem Rubinsteina a pasażem Schillera).

Opiekę artystyczną nad projektem będzie sprawował Marcin Brzozowski – szef artystyczny teatru „Szwalnia”.

W ramach przeglądu odbędzie się także 22. Wystawa Rysunku i Malarstwa „Mój Teatr”. Jest to konkurs plastyczny o ogólnopolskim zasięgu. Łodzianie będą mogli zobaczyć także ekspozycję prac ubiegłorocznych laureatów, prezentowaną w przestrzeni miasta przy ul. Piotrkowskiej 102/104.

Podczas „Dziatwy” będzie się ukazywała gazeta festiwalowa, z omówieniami prezentowanych przedstawień i dyskusją towarzyszącą przeglądowi.

Stałym elementem „Dziatwy” będą wieczorne omówienia przedstawień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>